FutbolDünya.OrG | Dünyanın Futbolu..
Championship Manager 2010 33ygtn5
Championship Manager 2010 33ygtn5
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Championship Manager 2010

2 posters
YazarMesaj
LegendSoul
2.Seviye Futbolcu
2.Seviye Futbolcu
LegendSoul

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 76
Rep Gücü Rep Gücü : 228
Rep Puanı Rep Puanı : 1
Tuttuğunuz Takım Tuttuğunuz Takım : GS
Favori Oyuncunuz Favori Oyuncunuz : Arda Turan, Zlatan Ibrahimovic
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 08/07/10
Yaş Yaş : 28
Nerden Nerden : İstanbul

Championship Manager 2010 Empty
MesajKonu: Championship Manager 2010   Championship Manager 2010 Icon_minitimeÇarş. Tem. 14, 2010 1:33 pm

Sene 1993, aylardan yine bir Eylül ve efsane doğuyor; Championship Manager. Amiga için çıkan ilk Championship Manager (CM) oyununu sanırım birçoğumuz oynamadık. Bu kitleye ben de dahilim. Paul ve Oliver Collyer kardeşlerin (artık Football Manager'i yapıyorlar) yarattığı bu efsane oyunla Türk oyuncuların tanışması (birçoğunun) 2000'li yılların başına gelir. Eski CM'cilerin kafasında canlanmıştır sanırım CM 01-02 günleri. Evet, serinin tavan yaptığı oyundu ve gerçek bir simülasyondu. İnanması güç; ama 01-02 sezonunun oyununu hala oynayanlar var ve bir yerlerden çıkıp gelse CDsi ben de kurup en azından bir sezon bitiririm. Ve ardından CM 03-04 geldi; ancak ondan sonra CM, eski kalitesini asla yakalayamadı. Bunun sebebi ise CM'nin yaratıcı ve yapımcılarının, yani Sports Interactive'in Eidos'tan ayrılarak SEGA'yla anlaşmasıydı. 2005 yılından itibaren artık Football Manager vardı ve rakipsizdi. Ne ismiyle satış yapmaya çalışan yeni CM, ne de Total Club Manager gibi sadece grafikleriyle öne çıkmaya çalışan menajerlik oyunları ona rakip olabiliyordu. Başarısız ve tutmayan oyunlar CM'yi yıpratmış olacaktı ki beklenen CM 2009 çıkmadı ve yapımcılar 2 sene boyunca CM 2010 için çalıştılar. Oyuna, 25 lira olmasına ve Türkçe olmasına rağmen, yine de şüpheyle yaklaşıyordum. Hayır, hayır "ucuz etin yahnisi yenmez" sözüyle alakası yok. Eğer CM 2008, 2007, 2006 sürümlerini oynadıysanız bana hak verirsiniz zaten. Kafamdaki ön yargılar silinmiş midir sizce? Buyurun ona bakalım...

Hafiften üç boyutlu ve FM'ye göre daha cafcaflı menüleriyle bizi karşılayan CM'de, 32 lig ve bunların alt ligleri bulunuyor. Tabii Turkcell Süper Lig, Bank Asya Ligi ve Türkiye 2. Ligi de bunların arasında. Yazıda bu oyunu sık sık FM ile karşılaştırma olayına girebilirim; çünkü bu oyunlarda kıstas ve standart daima FM'dir. Oyunun başında klasik lig ve kulüp seçme ve profil yaratma kısımları var. Profil yaratırken pek ayrıntıya girilmemiş. Kişisel olarak sadece adımızı, soyadımızı ve milletimi seçtikten sonra oyuna başlayabiliyoruz. Aslında burada daha fazla ayrıntıya girebilirlerdi, nihayetinde bu bir futbol simülasyonu oyunu (TCM, FIFA Manager serilerindeki gibi suyunu çıkarmadan tabii). Girerken fark ettiğim bir başka şey ise, sanki veritabanının yüklenmesi FM kadar uzun sürmüyor ve fikstürler daha hızlı işliyor gibi. Bana öyle geldi, belki de hayal gördüm. Yine dediğim gibi oyunun menülerinde üç boyutlu bir hava hakim, bu benim içimi daralttı biraz ama yeni nesil oyuncular sevebilir de tabii. Menüleri çözmeniz ve anlamanız fazla zamanınızı almayacaktır. Her şey açık olarak ortada zaten ve kullanışlı menüler.

Bir futbol menajerliği oyunun temelinden, yani veritabanından bahsetmek istiyorum. Championship Manager 2010'un veritabanı 2008'e göre bayağı yol kat etmiş. Tabii eksikler de yok değil. Örneğin bazı oyuncuların bazı özellikleri gerçekten çok saçma olmuş ve değerlendirmelerin 100 üzerinden yapılması kötü olmuş. Ayrıca as takım oyuncularını anladık, iyi araştırmışsınız; ama biraz da altyapı oyuncularının üstüne eğilseydiniz ya. En basitinden, son zamanlarda yıldızı parlayan Emre Çolak, oyunda rezil bir konumda. Altyapı konusunda gözler FM'yi arıyor tabii. Ayrıca oyuncu ve menajer profillerini beğenmedim. Neden mi? Örneğin oyuncu profilindeki "Duran Toplar" sekmesinde üç özellik bulunuyor; Ölü Toplar, Penaltı ve Taçlar. Ölü toptan kasıt nedir? Sanırım hem kornerler, hem de frikikler. Belki basit bir ayrıntı gibi; ama aslında iki çok farklı şey bunlar. İyi korner kullanan bir oyuncu, iyi frikik de kullanacak diye bir şey yok. Yani ikisi aynı başlık altında kategorize edilemez.

alıntıdır
KinqKeeper
>Site Kurucusu
>Site Kurucusu
KinqKeeper

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 415
Rep Gücü Rep Gücü : 950
Rep Puanı Rep Puanı : 44
Tuttuğunuz Takım Tuttuğunuz Takım : Beşiktaş
Favori Oyuncunuz Favori Oyuncunuz : Iker Casillas
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 04/07/10
Nerden Nerden : İstanbul

Championship Manager 2010 Empty
MesajKonu: Geri: Championship Manager 2010   Championship Manager 2010 Icon_minitimePerş. Tem. 15, 2010 4:24 pm

Fm'nin üstüne asla rakip tanımıyorum. Türkçe falan olduğunu görünce bir bakasım gelmişti ama CM'yi en son 2005'de oynadım Smile
https://spordunya.forum.st

Championship Manager 2010
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Championship Manager 4
» Championship Manager 03/04
» Championship Manager 2000/01
» PSP - Football Manager Handheld 2010
» PSP - Pro Cycling Manager Season 2010 [EUR][MULTI6] 1Link